Domowe sposoby na opuchliznę

Opuchlizna, zwłaszcza na twarzy, jest niepokojąca, o ile utrzymuje się długo lub nawraca. Może być następstwem wielu czynników. Jakie przyczyny ma opuchlizna i jakie są na nią domowe sposoby?

opuchlizna.jpg

Opuchlizna – przyczyny

Opuchnięta twarz może być skutkiem nieprzespanej nocy – niezależnie od tego, czy uczestniczyłaś w zakrapianej imprezie, czy poszłaś spać o normalnej porze, ale coś zakłóciło Twój wypoczynek. Opuchlizna na twarzy jest objawem alergii i bólów zębów lub wynikiem zabiegów stomatologicznych. Może być następstwem zabiegów medycyny estetycznej, na które podrażniona skóra reaguje przejściowym obrzękiem. Poduszeczki na twarzy, zwłaszcza pod oczami, fundujemy sobie sami, kiedy unikamy ruchu, niezdrowo się odżywiamy i spożywamy za mało płynów; wtedy są one następstwem zastojów limfy w tkankach podskórnych. Spowolnione krążenie limfy sprawia, że produkty przemiany materii nie są odprowadzane do naczyń chłonnych, lecz gromadzą się w tkance podskórnej, gdzie tworzą obrzęki.

Niekiedy opuchlizna na twarzy jest pierwszym sygnałem poważniejszych chorób, na przykład nerek lub tarczycy. Niezależnie przyczyny, jakie ją wywołały, opuchlizna nie dodaje urody i trudno ją zamaskować makijażem. Zresztą, nie zawsze masz pod ręką kosmetyki, które ułatwią Ci to zadanie. Na szczęście, istnieją skuteczne domowe sposoby na opuchliznę.

Opuchlizna – domowe sposoby

  1. Automasaż na poduszeczki pod oczami
    Automasaż polega na głaskaniu powiek opuszkami palców i punktowym uciskaniu kolejno górnej i dolnej powieki środkowym palcem. Masaż należy wykonywać od skroni do nosa i trwa kilkanaście sekund.
  2. Kompres z herbaty
    Aby zrobić sobie kompres z herbaty, należy zaparzyć herbatę w woreczkach. Jeżeli opuchlizna występuje tylko pod oczami, wystarczą dwa woreczki, a jeżeli na całej twarzy, będziesz potrzebowała ich pięciu lub sześciu. Poczekaj, aż przestygną, po czym połóż je na opuchnięte miejsca i pozostaw na piętnaście minut. Najskuteczniejsza będzie herbata czarna lub zielona.
  3. Kompres z rumianku
    Kompres z rumianku to skuteczny sposób na podpuchnięte powieki. Przygotowujemy go tak samo jak kompres z herbaty. Naparem, który pozostanie po wyjęciu torebek, można przemyć okolice oczu, aby zmniejszyć zaczerwienienie wokół nich.
  4. Minidrenaż twarzy
    Minidrenaż twarzy polega na rytmicznym opukiwaniu skóry od czoła do brody palcami wskazującymi obu rąk. Masaż ma na celu wyrównanie poziomu limfy pod skórą, dlatego ruchy powinny być delikatne, ale zdecydowane.
  5. Japoński masaż patyczkami
    Japoński masaż przeprowadza się za pomocą patyczków kosmetycznych. W tym celu należy spiąć kilka patyczków gumką recepturką. Na parę oczu będą potrzebne dwa takie komplety. Przez kilka minut opukuj nimi skórę od skroni, przez policzki pod kością policzkową do szyi pod uchem. Oklepywanie ułatwia odprowadzenie spod skóry nadmiaru wody i limfy.
  6. Okład z surowego ziemniaka
    Aby wykonać okład z surowego ziemniaka, obierz go i zetrzyj na tarce (grubość oczek nie ma znaczenia). Nałóż papkę na twarz, a po upływie piętnastu minut zmyj ją chłodną wodą.
  7. Kompres z ogórka
    Schłodzone w lodówce plastry ogórka rozłóż na twarzy, pozostaw na dziesięć minut, po czym przemyj skórę chłodną wodą. Zamiast ogórka możesz użyć schłodzonych w lodówce cienkich plastrów ziemniaka.
  8. Masaż kostkami lodu
    Aby go wykonać, owiń kostki lodu najpierw w worki foliowe, a potem w cienką ściereczkę. Tak przygotowanym kompresem masuj twarz ruchami okrężnymi od czoła do brody przez około trzech minut.
  9. Okład ze zmrożonej łyżeczki
    Taki okład zmniejsza opuchliznę pod oczami. Aby go zrobić, przyłóż zimną łyżkę, którą najpierw schłodziłaś pod zimną wodą lub w lodówce, do górnej powieki i wytrzymaj kilka sekund. Następnie przyłóż łyżkę do dolnej powieki i znów przytrzymaj. Czynność wykonaj jeszcze kilka razy.
  10. Chłodny kompres
    Chłodny kompres to skuteczny sposób na opuchliznę po ekstrakcji zęba. Aby go przygotować, owiń folią spożywczą i miękką ligniną od kilku do kilkunastu kostek lodu. Przyłóż je do opuchniętego miejsca i pozostaw na kilkanaście minut. Kompres możesz przewiązać, na przykład szalem lub apaszką, jeżeli potrzebujesz wolnych rąk.
  11. Płukanka z szałwii
    Szałwia działa przeciwobrzękowo i ściągająco, dlatego płukanki na jej bazie zmniejszą opuchliznę wywołaną bólem zęba (mimo to nie zastąpią wizyty u dentysty). Szałwię należy zaparzyć zgodnie z instrukcją na opakowaniu, a gotowym i przestudzonym naparem warto płukać usta kilka razy dziennie.
  12. Okład z mleka
    Taki okład pomoże zarówno przy podpuchniętych powiekach, jak i przy opuchliźnie na całej twarzy. Zanurz kilka wacików w schłodzonym w lodówce mleku, po czym odciśnij je z nadmiaru płynu i połóż na opuchnięte miejsca. Zdejmij je po dziesięciu minutach i umyj twarz chłodną wodą.
  13. Maseczka z białka jajka kurzego
    Taka maseczka działa napinająco i w efekcie zmniejsza opuchliznę. Można ją nakładać zarówno na okolice oczu, jak i na całą twarz. Aby ją przygotować, ubij białko na pianę i nanieś ją palcami lub pędzlem na opuchniętą powierzchnię skóry. Pozostaw ją na piętnaście minut, po czym dokładnie spłucz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *