Czerniak jest złośliwym nowotworem skóry, który wywodzi się z komórek wytwarzających melaninę. Najczęściej rozwija się na skórze, lecz może pojawić się również w błonie śluzowej nosa, ust i gałki ocznej lub rzadziej w przewodzie pokarmowym lub układzie chłonnym, czyli wszędzie tam, gdzie występują melanocyty. Sprawdźmy, co o czerniaku wiedzieć należy.
Czy czerniaka i innych znamion nie wolno wycinać?
Wolno, a nawet trzeba. Usunięcie znamion, które budzą twój niepokój, zmniejsza pojawienie się czerniaka. Pamiętaj tylko, że znamiona barwnikowe zawsze należy usuwać przy pomocy skalpela, a nie lasera. Taką metodą stosuje się po to, żeby potem zbadać znamię pod kątem zezłośliwienia. Jeżeli czerniak dał już przerzuty, to wycięcie go nie wystarczy.
Czy czerniak może pojawić się tylko na skórze?
Tak, w większości przypadków czerniak pojawia się na skórze. Może występować wszędzie tam, gdzie znajdują się melanocyty. Jego szczególna odmianą jest czerniak podpaznokciowy. Pojawia się on najczęściej u osób, u których wcześniej zdiagnozowano ten rodzaj nowotworu i u osób po 50. roku życia. Występuje najczęściej na paznokciu kciuka lub palucha u stopy i ma postać ciemnego podłużnego paska.
Czy rak skóry jest nieuleczalny?
Raka skóry da się wyleczyć, o ile odpowiednio wcześniej został wykryty i zdiagnozowany. W pierwszym stadium choroby prawie 90% pacjentów ma szansę na szansę na całkowite wyleczenie, a interwencja chirurgiczna ogranicza się do usunięcia zmiany wraz z niewielką częścią zdrowej tkanki.
Czy osoby bez znamion nie chorują na czerniaka?
Nie jest to prawda. Osoby ze znamiona po prostu badają się częściej i częściej konsultują się z lekarzem. Warto zatem pamiętać o profilaktyce: ochronie skóry przed szkodliwym wpływem promieni UV.
Czy czerniak pojawia się tam, gdzie jest znamię?
Nie, bo aż połowa czerniaków powstaje tam, gdzie jest zdrowa skóra. Dlatego nie ma sensu wycinanie wszystkich zmian. Usuwa się te, które w badaniu dermatoskopem okazały się niebezpieczne. Należy też pamiętać, że lato nie jest dobrą porą na tego typu zabiegi – skóra się poci, a rany się goją gorzej. Co więcej rana po zabiegu byłaby narażona na działanie promieni słonecznych.
Czy czerniak daje przerzuty?
Tak, czerniak jest nowotworem agresywnym i daje przerzuty we wczesnych stadiach. Robi to drogą naczyń chłonnych lub krwionośnych, a jego przerzuty są dość odległe (do płuc, kości, wątroby lub mózgu). Najwięcej przerzutów pojawia się przeważnie po pierwszym i drugim roku od rozpoznania.
Dodaj komentarz