Żółte paznokcie u dłoni i stóp. Jakie są przyczyny i jak wybielić paznokcie domowymi sposobami?

Żółte paznokcie to problem, który często spędza nam sen z powiek. Ten defekt pojawia się nagle, i nie wygląda estetycznie. Trzeba wiedzieć, że bywa on wynikiem różnych chorób, ale także niewłaściwej pielęgnacji. Dlaczego paznokcie żółkną? Co zrobić, by przywrócić im naturalny kolor? 

Wiele osób zmaga się z problemem zażółconych płytek paznokci. Problem ten najczęściej dotyczy paznokci u stóp, którym przyglądamy się znacznie rzadziej, jednak i paznokcie u rąk potrafią przybierać żółtawy odcień. Prześledźmy najpierw przyczyny takiego stanu rzeczy. Niektóre z nich mogą wskazywać na poważne choroby, z którymi trzeba udać się do lekarza. Inne da się wyeliminować i przywrócić właściwy odcień paznokciom domowymi sposobami. 

Żółte paznokcie – najczęstsze przyczyny

Wśród przyczyn żółknących paznokci najpierw wymienimy te, które wymagają interwencji specjalisty. To najczęściej choroby, takie jak łuszczyca, żółtaczka czy grzybica, które sprawiają, że paznokcie żółkną. O ile łuszczyca i żółtaczka wymagają całościowego leczenia, to grzybica paznokci może minąć po miejscowym leczeniu preparatem na receptę. Dobry dermatolog powinien zlecić badanie laboratoryjne pod kątem znalezienia właściwego szczepu grzybów i na tej podstawie dobrać odpowiednie medykamenty. Zazwyczaj są to maści, kremy czy lakiery ze środkiem grzybobójczym. Jeśli już choroba jest zaawansowana i paznokcie kruszą się i odpadają, konieczne może okazać się ich zerwanie. Aby nie dopuścić do tego etapu, trzeba wdrożyć leczenie jak najszybciej.

Samo przyjmowanie leków też może odbijać się na kolorze paznokci. Niektóre antybiotyki czy preparaty z dużą ilością beta karotenu, chętnie przyjmowane, by wzmocnić i przyspieszyć opaleniznę, mogą zażółcać paznokcie.

Także nałogowi palacze zmagają się z problemem ciemniejących paznokci, szczególnie na palcu wskazującym i środkowym. Od dymu tytoniowego zabarwia się także skóra palców. Tu najszybszym rozwiązaniem jest rzucenie palenia. Na kolor płytki wpływa też nieumiejętne malowanie paznokci. Kiedy stosujemy lakier w odcieniach czerwieni lub brązu bez odpowiedniej bazy, płytka zmienia barwę na żółtawą, bo barwniki zawarte w lakierze przechodzą do płytki.

Zażółcone paznokcie – jak je zwalczyć domowymi sposobami? 

Na szczęście, jeśli problem żółtych paznokci to wynik palenia bądź nieodpowiedniej pielęgnacji, można się go pozbyć za pomocą preparatów z łazienki i lodówki.

Pierwszym z nich jest cytryna, która dzięki kwasom ma właściwości wybielające, chętnie wykorzystywane także w środkach do sprzątania. Ma też działanie przeciwbakteryjne. Jest bezpieczna, o ile wokół paznokci nie ma ran. Sam zabieg jest prosty – wystarczy cytrynę pokrojoną w półplasterki przyłożyć do płytek na kwadrans, albo pocierać nią paznokcie przez kilkanaście minut.  Można też wykorzystać sam sok z owocu. Procedurę warto powtarzać codziennie, aż do ustąpienia problemu. Po zabiegu paznokcie płuczemy i stosujemy krem nawilżający.

Podobnie wygląda usuwanie przebarwień za pomocą octu. Kwas octowy skutecznie zwalcza też bakterie i grzyby, przyspiesza wzrost paznokci i niweluje przebarwienia. Można używać octu jabłkowego, albo białego. Najlepiej wymieszać w naczyniu ocet i ciepłą wodę w proporcji pół na pół i na 15 minut zanurzyć w tym paznokcie. Preparatu nie trzeba spłukiwać, a zabieg będzie skuteczny, o ile będziemy powtarzać go co kilka dni.

Właściwości wybielające i lekko peelingujące ma soda oczyszczona. Zwilżone paznokcie pocieramy proszkiem przez kilkanaście minut, a potem spłukujemy. Do zabiegu wybielającego można wykorzystać pastę do zębów i starą szczoteczkę. Masaż za pomocą pasty usuwa przebarwienia i wygładza paznokcie, ale może też wysuszać skórę. Dlatego po wszystkim trzeba ją nawilżyć, na przykład wcierając oliwę z oliwek.