Trądzik młodzieńczy występuje u nastolatek i nastolatków. Często nie wiedzą, jak poradzić sobie z uciążliwym problemem. Jest to dla nich powodem wstydu. Dziewczyny zakrywają pryszcze makijażem, aby zakryć niedoskonałości, co jeszcze bardziej zaognia problem. Skąd bierze się trądzik młodzieńczy i jak sobie z nim radzić?
Trądzik młodzieńczy – przyczyny
Występuje w okresie dojrzewania, czyli między 11 a 18 rokiem życia. Na początku pojawiają się podskórne grudki lub ropne krostki.
W otwartej formie w postaci ropnych krostek występuje stan zapalny, a w związku z tym trądzik zaczyna się rozprzestrzeniać. Warto reagować od razu, nawet jeżeli zaskórniki wyglądają niewinnie. Wtedy nie dopuścimy do rozwoju choroby.
Przyczyny trądziku młodzieńczego to między innymi:
- większy poziom hormonu androgenu we krwi,
- łuszczenie się skóry w obrębie mieszków włosowych i gruczołów łojowych,
- gromadzenie się bakterii.
- Natomiast trądzik młodzieńczy nasila:
- opalanie, ponieważ dochodzi do zapychania gruczołów,
- przewlekły stres, który zaburza równowagę hormonalną,
- stres oksydacyjny,
- niezróżnicowana dieta i zbyt mało wody.
Trądzik młodzieńczy – leczenie
Trądzik młodzieńczy można wyleczyć samodzielnie lub z pomocą dermatologa. Leki przeciwtrądzikowe zazwyczaj prowadzą do zaczerwienienia i wysuszenia skóry. Po około dwóch miesiącach leczenia widać znaczą poprawę. Brak leczenia trądziku młodzieńczego niesie ze sobą opłakane skutki w postaci trwałych przebarwień i blizn. Ponadto wywołuje kompleksy, doprowadzając do gorszej kondycji psychicznej.
Skuteczne metody leczenia trądziku młodzieńczego
Najskuteczniejsze metody to:
- antybiotyki zapisane przez lekarza dermatologa,
- kremy z retinolem,
- tabletki antykoncepcyjne,
- kwasy AHA.
Retinol jest niezwykle skuteczny w leczeniu trądziku, ponieważ reguluje pracę gruczołów łojowych, ograniczając produkcję sebum, a tym samym powstaje mniej niedoskonałości i zaskórników. Witamina A wspomaga pielęgnację skóry tłustej i trądzikowej. Zwęża pory, dzięki czemu skóra może oddychać. Kurację należy zacząć od jak najniższego stężenia, przechodząc stopniowo do wyższego.
W zależności od stopnia zaawansowania problemu można dobrać kwas i jego stężenie. Im wyższe stężenie kwasu, tym jego silniejsze działanie złuszczające. Kwasy minimalizują ryzyko powstawania blizn potrądzikowych.