Sposoby pielęgnacji cery tłustej. Jak to robić?

Tłusta cera wiąże się z licznymi niedoskonałościami, jest świecąca, nieprzyjemna w dotyku, ziemista i bez witalności. Jest jednak o wiele bardziej odporna na działanie wiatru czy mrozu, a także zapobiega przedwczesnemu pojawianiu się zmarszczek.

Tłusta cera nie jest łatwa w pielęgnacji. Świecące nos i czoło to nie tylko problem natury estetycznej, lecz także większe ryzyko wyprysków, trądziku i infekcji. Jak pielęgnować tłustą cerę? Jakie kosmetyki są najlepsze dla tego rodzaju skóry? Jakie błędy pielęgnacyjne popełniamy najczęściej?

Kosmetyki do tłustej cery

Prawidłowo dobrane kosmetyki i regularna pielęgnacja są w stanie przywrócić tłustej skórze zdrowy, pełen witalności wygląd, a także pozbyć się uciążliwych zaskórników. Aby osiągnąć taki efekt, najlepiej sprawdzą się kosmetyki tej samej linii. Ważne, aby były przeznaczone konkretnie do cery tłustej. Powinny być pozbawione olejów.

Podstawowe kosmetyki do pielęgnacji, to:

  • płyn micelarny,
  • tonik bez alkoholu,
  • lekki krem o nawilżających i matujących właściwościach [na dzień],
  • krem regulujący pracę gruczołów łojowych [na noc],
  • bibułki matujące,
  • peelingi i maseczki do cery tłustej.

Pielęgnacja cery tłustej

Tłusta cera wymaga dokładnego oczyszczania rano i wieczorem. Zawsze po myciu twarzy należy przemyć ją tonikiem, który zmniejszy widoczność porów. Co kilka godzin warto przyłożyć do cery bibułkę matującą, która zbierze nadmiar sebum i cera przestanie się nieestetycznie świecić.

Raz w tygodniu złuszczamy martwy naskórek peelingiem enzymatycznym, który jest dużo łagodniejszy od peelingów mechanicznych. To bardzo istotne, ponieważ zrogowaciałe komórki blokują pory, przez co na skórze pojawiają się zaskórniki i inne niedoskonałości. Po peelingu robimy antybakteryjną, ściągającą maseczkę. Najlepiej sprawdzą się te na bazie glinki.

Pielęgnacja cery tłustej – najczęstsze błędy

Tłusta cera jest o wiele odporniejsza na czynniki zewnętrzne niż inne rodzaje skóry, jednak można jej zaszkodzić na wiele sposobów. Najczęstsze błędy w pielęgnacji cery tłustej, to:

1. Nadmierne odtłuszczanie cery

Silnie odtłuszczające preparaty do mycia usuwają nadmierną warstwę sebum, jednak przy okazji prowadzą do odwodnienia, przez co skóra zaczyna się nadmiernie łuszczyć.

2. Używanie toników z alkoholem

Przy dłuższym stosowaniu toniki z alkoholem doprowadzają do nasilenia łojotoku i zmian skórnych. Silnie podrażniają.

3. Mycie twarzy mydłem

Woda i mydło co prawda nie szkodzą tłustej skórze, jednak także jej nie pomagają. Dlatego do mycia twarzy należy użyć specjalnych preparatów do mycia cery tłustej.

4. Za dużo warstw pudru

Gdy cera się nadmiernie świeci, często używamy dodatkowych warstw pudru. Nadmiar kosmetyków prowadzi do nasilenia się problemu i wysypu zaskórników. Warto stosować chusteczki higieniczne lub bibułki matujące.

5. Wyciskanie zaskórników

Ręczne usuwanie zaskórników doprowadza do jeszcze większego nasilenia się problemów. W miejscu wyciśniętej krosty szybko pojawia się następna.