Wenulektazje, nazywane potocznie pajączkami, to siateczka rozszerzonych naczyń krwionośnych. Skarży się na nie wiele kobiet. Większość z nich uważa pajączki za problem estetyczny, tymczasem bagatelizowane wenulektazje mogą doprowadzić do choroby przewlekłej, którą jest niewydolność żylna kończyn dolnych. Skąd się biorą pajączki na nogach i jakie są na nie sposoby?
Skąd się biorą pajączki na nogach?
Pajączki na nogach mogą mieć wiele przyczyn. Są nimi zwłaszcza uwarunkowania genetyczne (dziedziczne choroby żył), zmiany hormonalne (okres dojrzewania, ciąża, menopauza), otyłość, opalanie się bez (wystarczającej) ochrony przeciwsłonecznej i podeszły wiek. Jeżeli popękane naczynka na nogach mają podłoże genetyczne, prawdopodobnie oznacza to, że naczynia włosowate są słabsze od urodzenia.
Najczęściej pajączki na nogach pojawiają się u kobiet w ciąży, ponieważ w tym szczególnym okresie dochodzi do głosu kilka czynników zwiększonego ryzyka, to znaczy burza hormonalna, większa ilość krwi i towarzyszące jej poszerzanie się żył oraz wzrost masy ciała.
Jakie są sposoby na pajączki na nogach?
Chociaż popękane naczynka na nogach to problem powszechny, istnieje wiele metod walki z nim. Jej wybór zależy od rozległości wenulektazji ‒ inaczej leczymy pojedyncze naczynko, a inaczej rumień.
- Skleroterapia na pajączki na nogach
To bardzo powszechny zabieg przy tej dolegliwości. Polega na wstrzyknięciu do naczynka preparatu powodującego jego zarastanie. Liczba wizyt zależy od wielkości naczynka. Odmianą skleroterapii jest skleroterapia piankowa Tessariego, która ma na celu wstrzyknięcie spienionego lekarstwa o działaniu zamykającym przepływ krwi, a tym samym doprowadzenie do zlikwidowania siatki pajączków. - Laser pulsujący na pajączki na nogach
Inny zabieg usuwający popękane naczynka na nogach wykorzystuje laser pulsujący, którego światło uszkadza ścianki naczynka od wewnątrz. Zabieg z użyciem lasera pulsującego przeprowadza się po skleroterapii. - Elektrokoagulacja na pajączki na nogach
Na popękane naczynka na nogach działa także elektrokoagulacja. Podczas tego zabiegu jest emitowany prąd, który ścina białko w ścianach naczyń krwionośnych. Następnie naczynka są wchłaniane przez układ limfatyczny, po czym wydalane z organizmu. Elektrokoagulacja musi być wsparta farmakologią flebotropową, ponieważ leki o takim działaniu wzmacniają naczynia włosowate.
Dodaj komentarz