Pryszcze podskórne ‒ co to takiego? Sposoby na ukryte guzki i cysty

Pryszcze podskórne ‒ wszyscy wiedzą, że istnieją, ale chyba nikt nie przypuszczał, że właśnie tak się nazywają. To na pierwszy rzut oka niefachowe określenie jest wspólne dla różnych zmian podskórnych, między innymi cyst i torbieli. Co dokładnie kryje się pod terminem „pryszcze podskórne‟, jakie są przyczyny ich powstawania i sposoby na wygraną walkę z nimi?

Pryszcze podskórne ‒ co to takiego?

To zmiany ropne znajdujące się pod skórą. Mogą mieć różną wielkość i formę, najczęściej guzków lub cyst. Guzki tkwią głębiej pod skórą i są twardsze od cyst, które najczęściej wypełnia ropa.

Pryszcze podskórne mogą mieć kolor siny lub czerwony; niekiedy czerwona jest tylko ich obwódka. Guzki i cysty bolą, gdy się ich dotyka, w przeciwieństwie do mniejszych zmian zlokalizowanych pod skórą. Żadnych nie należy wyciskać, ponieważ to skutkuje powstawaniem trwałych blizn. Mogą pojawiać się w różnych partiach ciała, zwłaszcza przy górnej linii włosów, na skroniach, przy uszach, na policzkach, szyi i dekolcie oraz na plecach.

Co zrobić, kiedy się pojawią? Najlepiej poczekać, ponieważ niektóre pryszcze podskórne same znikają, a inne wychodzą na wierzch. Niestety, są wśród nich i takie, które nie wchłaniają się lub nawracają. Co to może oznaczać?

Pryszcze podskórne ‒ przyczyny

Pryszcze podskórne wyskakują pojedynczo lub tworzą skupiska. Skupiska pryszczy podskórnych są objawem trądziku torbielowatego, czyli grudkowo-cystowego. Ich przyczyną jest zapychanie się gruczołów łojowych, które prowadzi do zaburzania ich pracy. Za ten stan odpowiada nadmiar androgenów, a o wzroście stężenia tych hormonów decydują:

  • preparaty komedogenne, na przykład tłuste kremy ‒ ich stosowanie zatyka pory,
  • przewlekłe choroby metaboliczne (między innymi cukrzyca),
  • chroniczny stres,
  • czynniki genetyczne.

Jeżeli pryszcze podskórne występują pod postacią łagodnych czyraków, to znaczy ropnych zmian, które pojawiają się na skutek zapalenia mieszków włosowych, ich powodem mogą być choroby nerek i wątroby, cukrzyca, osłabiona odporność organizmu lub zarażenie wirusem HIV.

Sposoby na pryszcze podskórne

Maść ichtiolowa na pryszcze podskórne

Zamiast wyciskać zmiany podskórne, warto je posmarować maścią ichtiolową, która wyciąga ropę na zewnątrz. Maść należy nakładać na pryszcz i wokół niego oraz zmyć po 30 minutach. Przepisują ją nawet dermatolodzy, ponieważ wspomaga działanie antybiotyków.

Retinoidy na pryszcze podskórne

Można stosować retinoidy samodzielnie w domu lub poddać się odpowiednim zabiegom w gabinecie kosmetycznym.

Dieta na pryszcze podskórne

Sposób odżywiania może mieć wpływ na powstawanie zmian podskórnych, ale wcale nie musi. Nie zaszkodzi spróbować, to znaczy chociaż na jakiś czas zrezygnować z tłustych potraw, ze słodkich i słonych przekąsek oraz słodkich napojów gazowanych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *