Jak dbać o włosy przy niedoczynności tarczycy?

Zarówno stan, w którym tarczyca produkuje zbyt dużo hormonów (nadczynność), jak i sytuacja, kiedy wytwarza ich za mało (niedoczynność), niesie za sobą negatywne skutki. Zanim odpowiemy na pytanie, jak hormony tarczycy wpływają na kondycję włosów, wyjaśnimy, co to jest niedoczynność tarczycy oraz jakie są jej przyczyny i objawy. Jakie szczotki, inne akcesoria i kosmetyki do włosów stosować, gdy chorujemy na niedoczynność tarczycy? Jakie zabiegi i kuracje na włosy są w tym przypadku polecane? Jak znaleźć fryzjera, który spełni nasze oczekiwania w tej materii?

Co to jest niedoczynność tarczycy?

Niedoczynność tarczycy to zaburzenie, które polega na tym, że tarczyca produkuje niewystarczającą ilość hormonów w stosunku do potrzeb organizmu. Tarczyca jest małym narządem położonym u nasady szyi. Odpowiada za wytwarzanie i uwalnianie dwóch hormonów: trijodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4), które regulują funkcje większości tkanek organizmu oraz wpływają na metabolizm organizmu i produkcję przez niego ciepła (termogeneza). Czynność tarczycy kontroluje przysadka mózgowa. Ona właśnie uwalnia hormon tyreotropowy (TSH), który pobudza tarczycę do produkcji T3 i T4. Funkcjonowanie tarczycy i przysadki pozostają ze sobą w ścisłej zależności: nadmiar hormonów tarczycy sprawia, że przysadka wydziela mniej TSH, a niedobór tych hormonów stymuluje produkcję TSH.

Niedoczynność tarczycy – przyczyny

Za przyczyny tego zaburzenia uchodzą:

 • choroba Hashimoto, czyli przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Schorzenie jest bezbolesne, ale powoli niszczy tarczycę i ogranicza produkcję wydzielanych przez nią hormonów;
 • operacyjne usunięcie tarczycy, które jest następstwem między innymi nowotworu tarczycy, choroby Gravesa i Basedowa lub wola guzkowego nadczynnego. W jego konsekwencji dochodzi do trwałej niedoczynności tarczycy, a jego stopień zaawansowania zależy od tego, czy usunięto cały gruczoł, czy jakąś jego część, na przykład jeden płat;
 • kuracja jodem promieniotwórczym, który jest wykorzystywany do leczenia między innymi nowotworu tarczycy, choroby Gravesa i Basedowa oraz wola guzkowego nadczynnego;
 • zapalenie tarczycy (w tym przypadku niedoczynność tarczycy może minąć);
 • polekowa niedoczynność tarczycy (rozwija się na skutek przyjmowania na przykład leku antyarytmicznego, antywirusowego lub przeciwnowotworowego);
 • niedobór jodu;
 • napromienianie okolicy szyi z powodu nowotworów (w tym przypadku do niedoczynności tarczycy może dojść nawet po wielu latach od naświetlania).

Niedoczynność tarczycy – objawy

Oto niektóre objawy schorzenia:

 • szybkie męczenie się,
 • nadmierna senność,
 • spowolnienie ruchów,
 • obniżenie nastroju i myśli depresyjne,
 • ciągle odczuwanie zimna (nawet w upalne dni),
 • częste zaparcia,
 • przyrost wagi mimo braku apetytu,
 • ochrypły głos,
 • problemy z pamięcią,
 • zaburzenia koncentracji,
 • łamliwość i wypadanie włosów,
 • przerzedzanie się brwi,
 • sucha skóra.

Jak hormony tarczycy wpływają na kondycję włosów?

Za wypadanie włosów odpowiada tyreotropina (TSH) i tyroksyna (T4). Z kolei do wysokiego stężenia TSH dochodzi wtedy, gdy przysadka mózgowa dąży do pobudzenia tarczycy do produkcji hormonów, czemu ta nie może sprostać; to prowadzi do niedoczynności tarczycy.

Niedoczynność tarczycy wpływa na metabolizm, a konkretnie spowalnia go, co prowadzi do zbyt wczesnego uwolnienia korzeni włosów. W konsekwencji każde szarpnięcie szczotką może spowodować wyrwanie włosów. W dodatku niedoczynność tarczycy opóźnia proces produkcji nowych włosów i sprawia, że te, które wyrastają, są rzadsze. Z kolei towarzyszący jej niedobór tyroksyny decyduje o tym, że włos jest matowy, kruchy, szorstki i suchy.

Przy niedoczynności tarczycy kluczowa jest farmakoterapia, ale jej skutki można złagodzić także na inne sposoby, zwłaszcza poprzez odpowiednią pielęgnację.

Niedoczynność tarczycy – szczotki do włosów

W przypadku niedoczynności tarczycy dobrym rozwiązaniem będą delikatne szczotki przeznaczone do włosów cienkich, ponieważ dodadzą im blasku, a jednocześnie nie uszkodzą już dostatecznie słabych końcówek. W tej roli najlepiej sprawdzi się Tangle Teezer; w przypadku włosów mokrych warto sięgnąć po TT Aqua Splash, a suchych – po TT Salon Elite. Efektem ich stosowania są błyszczące i nienaelektryzowane włosy.

Niedoczynność tarczycy – akcesoria do włosów

Przy niedoczynności tarczycy prostownice i lokówki to akcesoria do włosów, od których należy stronić. Idealnym rozwiązaniem byłoby zrezygnowanie nawet z suszarki, a jeżeli to niemożliwe, należy sięgać po taką, która jest wyposażona w jonizację i ma możliwość regulacji temperatury powietrza. Włosy przy skalpie suszymy ciepłym powietrzem, a od połowy długości – zimnym; w ten sposób kosmyki nie puszą się i nie niszczą.

Niedoczynność tarczycy – kosmetyki do włosów

Pielęgnacja włosów przy niedoczynności tarczycy powinna bazować na produktach dedykowanych włosom cienkim. Takie kosmetyki często zawierają ekstrakt z osmantusa i olejek z imbiru, które są w tym przypadku bardzo pożądane. Do szamponu nie zaszkodzi dolać trochę olejku rycynowego (1 łyżeczka na 100 ml). Z kolei maski warto uzupełnić o łyżeczkę kakao i pozostawić na włosach na 30 minut (raz w tygodniu). Dzięki temu włosy stają się sypkie i efektownie się prezentują.

Ponadto kosmetyki warto regularnie zmieniać, bo jeżeli włosy się do nich przyzwyczają, te mogą przestać działać. Grunt to wybierać takie, które nie zawierają SLS i parabenów.

Niedoczynność tarczycy – zabiegi i kuracje na włosy

Kobiety, które zmagają się z niedoczynnością tarczycy, mogą raz na jakiś czas poddać się pewnym zabiegom na włosy. Szczególnie polecana jest pielęgnica, która wygląda jak prostownica, ale działa zupełnie inaczej, mianowicie dzięki ultradźwiękom i promieniowaniu podczerwieni regeneruje zniszczone końcówki włosów oraz pobudza cebulki włosów do wzrostu. Ponadto można zdecydować się na saunę parową lub rekonstrukcję. Już pojedynczy zabieg poprawi kondycję włosów.

Niedoczynność tarczycy – fryzjer

Niełatwo znaleźć dobrego fryzjera w ogóle, co dopiero w przypadku niedoczynności tarczycy, która dodatkowo komplikuje sprawę. Mimo to warto próbować. Po czym poznać dobrego fryzjera? Dobry fryzjer będzie chciał poznać swojego klienta i jego włosy oraz dysponował sporym zapleczem produktowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *